effektivitet entreprenörskap
En arbetsdag med bossen
Gårdagen blev en riktigt trevlig dag. Inte bara för att solen sken och det var riktigt varmt utan för att Clara som driver den eminenta bossbloggen var här på besök. Det blev en arbetsdag med bossen helt enkelt.
En ledarskapskonsult och en tidscoach
Våra samtal handlade om självledarskap, effektivitet och entreprenörskap. Det blir så när en ledarskapskonsult och en tidscoach sätts samman. Det blir synergier såklart. Hur ska man på bästa sätt leda sig själv och vara sin egen chef, boss. Som entreprenörer och småföretagare driver vi våra företag ensamma men samma regler gäller ju som för större företag. Fantastiskt intressant måste jag säga.
Jag blir helt eld och lågor när jag får lov att gotta ner mig ordentlig i samtal om att planera rätt för att jobba effektivt och samtidigt driva framåt utan att bli stressad. Det är så mycket som ska stämma för att inte ramla i de klassiska fallgroparna av att inte ha satta arbetstider och att arbeta för lite pengar eftersom det är bättre än ingenting.
Självklart jobbade vi också
Vi pratade inte bara utan styrde ihop vårt vårt projekt som vi samarbetar kring. Det blev mycket prat om struktur framför allt. Vi är inte helt hundra på vart vi kommer att landa men en bra idé har vi och nu jobbar vi för att hitta formen. Vi har våra tankar kring det också såklart men ibland får man suga på karamellen och känna efter. Bra kommer det blir i alla fall.
Inget möte utan fikapaus
När man jobbar intensivt behöver man bryta av med fikapaus. Ladda batterierna så att säga. Då passade vi på att ha lite fotosession och kolla av mejl och sociala medier. Sådant som en företagare gör.
Det blev en mycket lyckad dag.
Vad spännande att se vad ni har för projekt på gång tillsammans!!
Det gör vi också höll jag på att säga 😉 Det kommer bli kanon.
Så himla roligt och givande att få bolla och skapa med dig Dorro, stort tack för denna härliga eftermiddag! ????
Tack fina du. Det blev en riktigt bra eftermiddag.
Väldigt kul att kunna samarbeta sådär.. och vad gott fikat såg ut’
Ja, samarbete stärker både företagsmässigt och för själen. Fikat var väldigt gott.
Vad härligt med nätverkande soloföretagare emellan!
Ja, vi behöver varandra.